Šití kabelek, batohů a pouzder pro charitu

kabelky a batohy šité pro charitu

Když šité tašky a kabelky pomáhají potřebným…

Naše kabelkošicí komunita je tak úžasná, že vás určitě nepřekvapí, že máme mezi sebou spoustu žen, které svými šitými kabelkami, batohy či pouzdry podporují různé organizace a spolky, dětské domovy či nemocné děti.

kabelky ušité na domácím stroji

Spojily jsme se na pomoc Ukrajině

Mnoho z vás se také zapojilo, když nás oslovil spolek Vesna a my se hromadně pustily do šití velkých tašek. Společnými silami jsme našily stovky (ano, opravdu stovky, wow!!!) tašek, které Centra pomoci Ukrajině tolik potřebovala. Balily se do nich věci pro ženy z Ukrajiny, které utíkaly před válkou a neměly svoje zavazadla.

Kromě toho jsme pod záštitou Šijeme kabelky zorganizovali sbírku pro Člověka v tísni. Mohly jste si zakoupit střih na kabelku Greta a 100% vybrané částky jsme poslali na pomoc Ukrajině. Jsem na nás všechny tak moc pyšná! Během pár dní se vybralo neskutečných 117 680 Kč! Holky, bylo to tak dojemný! A hlavně jsme to dokázaly společně, v naší skvělé kabelkové komunitě.

Kabelky ušité pro charitu

Jak to vlastně funguje, když chcete šít pro charitu? Vyzpovídaly jsme Míšu Mackovou, nadšenou kabelkářku z naší komunity, která šije rolovací batohy, malé kabelky i spoustu dalšího. Výtěžek z prodeje jejích kousků jde na podporu dětských domovů.

Rozhovor s Míšou Mackouvou o šití pro charitativní spolek

Míšo, pověz nám prosím pár slov o tvé tvorbě a značce.

V roce 2021 jsem se začala učit šít, nejprve jednoduché oblečení a postupně složitější kousky. V roce 2022 jsem náhodně objevila první kurz od Báry a šití kabelek a batohů mě chytlo naplno. Na Fb jsem si založila skupinu Hand_made by Míša, původně jen pro mé účely, později jsem skupinu otevřela ostatním.

Ty šiješ pro charitu. Jak ses k tomu dostala? Vysvětlíš nám, jak to celé funguje?

Šiju pro spolek Řidiči pomáhají dětem, který pomáhá dětem v dětských domovech. Před pár lety mě partner seznámil s partou úžasných lidí z tohoto spolku a já jsem šťastná a vděčná, že dneska patřím mezi ně. Prvně jsem začala šít lehké věci jako dětské polštářky či polštářky do kamionu. Výrobky ušiju, prodáme na stánku nebo eshopu a zbytek peněz jde po zaplacení nákladů dětem do dětského domova.

Proč jsi začala šít pro charitu? Co všechno šiješ?

Šití mě baví a zároveň to byla to možnost, jak vybrat navíc peníze pro dětské domovy. Našila jsem desítky dětských polštářů, nepromokavých vaků, Mickey polštářků, dál kolem stovky alcantarových polštářů do kamionů, na které si děláme sami potisky. V letošním roce rozšiřujeme sortiment o rolovací batohy a kosmetické taštičky s logem ŘPD. Jsem moc ráda, že jsem mohla tímto způsobem přidat pár tisícovek dětem do dětských domovů.

Na čem teď pracuješ? 

Aktuálně mám napilno. V termínu 23.-25. června pořádá spolek ŘPD čtvrtý ročník akce Kamion Fest- Víkend s dětmi 2023. Jedná se o sraz kamionů a dodávek, kde je i stánek s mnou šitými věcmi. Tato akce je každoročně nejúspěšnější, co se týká prodeje – a tedy i výdělku. Našívám batohy, peněženky, kosmetické taštičky, malé kabelky na doklady a polštáře, abychom vydělali další peníze pro děti, které tolik štěstí v životě neměly.

šité tašky
Tašky ušité holkama z naší kabelkové komunity pro spolek Vesna

Podporovat konkrétní spolek, kde se znáte s lidmi, kteří za nimi stojí, je jednou z možností. O dalších možnostech nám poví Magdaléna (o jejíž tvorbě jsme psaly na jaře) a Zdeňka. Jejich šité kabelky se nabízí v aukcích a neziskovky pak rozdělí výdělek tam, kde je to potřeba.

Zdeňka Koumarová: Zasílání na aukci mi dělá radost. Jsem ráda, když to někomu pomůže.

Oslovila mě paní ze skupiny Mám srdce, pomáhám, která je spojená s Nadačním fondem Patříme k sobě Oli. Poslala jsem již dva balíčky s věcmi do aukce v celkové hodnotě asi 3000 Kč. Jsme domluveny na pravidelném zasílání věcí. Dělá mi to radost, jsem ráda, když to někomu pomůže.

Zasílám věci dle svých možností, nikdo na mě netlačí a s paní je moc milá spolupráce. A svým způsobem je to i reklama pro mě. Cítím samozřejmě i vděk, člověk nikdy neví, kdy se sám ocitne v situaci, kdy by se mohl stát závislý na financích od druhých.

šitá kabelka a sladěné pouzdro

Magdaléna Antonů: Peníze nerostou na stromech a darováním svých výtvorů mohu podpořit své oblíbené spolky mnohem více.

Charitativní sbírky jsem začala podporovat dřív, než jsem uměla šít, ale díky kabelkám to nabralo trochu jiný směr. Peníze nerostou na stromech a darováním svých výtvorů mohu podpořit své oblíbené spolky mnohem více a radost pak je na všech stranách.

Podporuji 2 neziskové organizace: útulek Russel rescue (sama mám doma mám dva hopíky teriéry) a nadační fond Patříme k sobě Oli, který dělá za mne velkou službu – pomocí facebookových aukcí pomáhá „dovybrat“ sbírky pro nemocné děti, jejichž příběhy mne prostě zasáhly do srdce.

šité kabelky pro charitu

Co z toho člověk má, když šije pro charitu?

Máme z toho dobrý, hřejivý pocit. Buďme vděční, že se nám daří a můžeme být solidární s těmi, kdo se ocitnou v náročné situaci.

Taky je moc příjemné vědět, že naše šité kabelky nebo batohy někdo ocení, vydraží (zakoupí) je v aukci (nebo koupí na eshopu nějaké neziskovky) a námi vyrobený produkt pak opravdu využívá a dělá mu radost.

A to nejdůležitější: podpoříme konkrétní lidi s těžkými životními příběhy, kteří naši pomoc skutečně potřebují.

Chtěly byste taky podpořit charitu, spolky a neziskovky? Ušít nějaké kabelky, batohy či pouzdra pro lidi, kteří je potřebují, ale nemohou si je dovolit? Láká vás zapojit se díky svému kabelkošicímu umu do charitativních akcí? Piště do komentáře, jestli jo. A můžeme společně vymyslet a zorganizovat nějaký malý projekt, kde by naše kabelky pomáhaly a dělaly radost.

Komentáře
 1. Valentina napsal:

  Milá Barunko, tímto článkem jste mi udělala neskutečnou radost, všechny kabelky, které jsem ušila podle Vás jsem darovala jen tak pro radost a teď jich pár chystám pro kočičí útulek,,moc děkuji. Valentina

 2. Dáša napsal:

  Ahoj Báro, články o charitativní podpoře jsou pro mne velmi inspirativní. Zatím všechny ušité kabelky podle tebe jsem věnovala zdarma a mám z toho velkou radost, neboť vím, že jsou u těch nejlepších majitelů:) chystám se v rámci canisterapie podpořit několik vybraných útulků se psy a také pro nadace pomáhající týraným dětem.
  Děkuji za milou inspiraci 🙂

 3. Sylvie Staňková napsal:

  U nás na severu na liberecku se lze zapojit do dobročinné akce Centra Kašpar, která se jmenuje „Kašpařovo taškaření“ – jednoduše ušité darované tašky jsou nabídnuty k prodeji v aukci a výtěžek centrum použije pro svou činnost – nabízí pomoc při hledání nebo změně zaměstnání, pomáhá rozvíjet dovednosti potřebné k úspěšnému nalezení a udržení si práce hlavně pro maminky a ženy.
  Přispívám taškou nebo kabelkou každý rok… 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=cZZHOMSc6gw

 4. Alena Dündar napsal:

  Zrovna pred par dny me oslovila mamcina kamaradka, zdali bych nechtela mit stanek s kabelkani na charitativnim predvanocnim trhu, co kazdorocne poradaji.. vytezek jde na predem urcenou vec, v kramku prodavaji deti. Sama bych stanek nezaplnila, jsem na MD a nemam moc casu, ale napadlo me, ze pokud by se nas zapojilo vic…. :))

 5. Jana Bártová napsal:

  Milá Barčo,
  pokud bys něco chystala, ráda se přidám. Nemám asi šanci toho stihnout velké množství, ale přála bych si něco zase ušít. Všechny kousky inspirované Tebou jsem zvládla rozdat až na jednu bez popruhu:)
  Ostatním moc fandím! Přijde mi to super kombinace pomoci něčím, co vás baví!

 6. Pavlína napsal:

  Mnou šité výrobky mají stále své mouchy, ale pokud zvládnu, ráda s něčím pomohu,ale momentálně bych ráda šila do aukcí pro paní Lenku Vańkovou, která dělá aukce pro svého postiženého syna Štěpánka, kterému jsem už šila i oblečení. ( teda teplákovku, body a slintáčky ). Je to úžasná maminka, která pomáhá i mnoha dalším maminkám.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.