Rozhovory s holkama, které šijí a prodávají kabelky

dvě ženy, které šijí a prodávají kabelky

Jaké to je, když prodáváš své šité kabelky, batohy a pouzdra? Jaké jsou začátky a co se určitě vyplatí?

Přečti si dva rozhovory s holkama, které prošly Bářinými kabelkošicími kurzy a potom se odvážně vrhly na vlastní podnikání. Sdílí s námi svoje zkušenosti a taky tipy, co jim na jejich cestě pomohlo.

Anežka alias Myška na niti šije kabelky, batohy, taštičky a dokonce i kostýmy

Anežka tvoří pod značkou Myška na niti. Taky jsi zvědavá, odkud se ten název vzal? Začti se do prvního rozhovoru, kde se dozvíš i to, jak Anežka začínala, na co je nejvíc pyšná a co by doporučila ostatním ženám, které láká rukodělné podnikání.

Žena drží v ruce kocoura, na rameni má kabelku

Anežko, pověz nám pár slov o tvé značce. Jak jsi začínala? Odkud se vzal název tvé značky?

Tvořím pod značku Myška na niti. Moje šicí značka vznikla vlastně díky pandemii, kdy jsem se na máminým šicím stroji naučila šít roušky, no a od nich jsem se přes začátečnické oblečení dostala až k úplně prvnímu kurzu od Barči a u ní jsem už zůstala.

Název mé značky je trochu složitější vysvětlit. Moje nejoblíbenější zvíře je liška, s přítelem si říkáme liška a myška. No a jelikož lišku jsem již použila na Lišku v bavlnce (mou druhou značku), tak mi přišlo super použít stejný nápad, že z názvu je vidět s čím pracuji (s nitěmi) – tedy Myška na niti. Takže vlastně moje značka je pojmenovaná po mém příteli. Zároveň je vtipné, že na svých soc. sítích často ukazuji, že mi se šitím pomáhá taky kocour Karamel.

Jak ses dostala k tvoření a šití? Co tě baví nejvíc? Kde čerpáš inspiraci, nápady? 

Svojí tvořící duši mám po své mamince, která se v tvoření taky vyžívá všude, kde může. Takže tvořím všechno možné už od základní školy – bavlnky, gravírování na dřevo a na sklo, vymýšlení kostýmů na tábory atd.

Nejvíc mě asi momentálně baví tvořit neobvyklé provedení různých prvků. Inspiraci čerpám z okolního světa a často taky od myšlenek dalších lidí, kteří mě požádají o nějaký netradiční produkt.

rolovací batoh na poličce

Na co ze své tvorby jsi nejvíc pyšná?

Nejvíce sama na sebe. Pořád je co zdokonalovat či vymýšlet další složitější postupy. Vždycky mám pak velkou radost, že se mi takové projekty podaří dotáhnout do konce. Nejvíce z vytvořených věcí jsem pyšná asi na svoje vlastní střihy a na kostýmy Olafa a Van Pelta (z Jumanji), který jsem vytvářela na tábor.

kostým olafa a kruhová taštička na kosmetiku

Co ti na tvé cestě ke značce pomohlo a co bys doporučila ostatním holkám, kteří také přemýšlí, že by chtěly prodávat své šité produkty? 

Určitě mi hodně pomohlo hledat rady na internetu, koukat na další známé tvůrce ze stejného odvětví, ale i navázat kontakty s dalšími tvůrci a s holkami od nás ze skupiny prvního běhu Šijeme dál.

Rozhodně se vyplatí si koupit knihu Handmade byznys od Hany Konečné, je to super průvodce pro začátečníky. Nejdůležitější radou ale je se nikdy nevzdávat a jít si za svými sny, když vás bude okolí třeba odrazovat, a ještě důležitější je si vážit svého času, který do toho člověk dává a správně si ho také potom ohodnotit.

Na čem teď pracuješ, co letos plánuješ? 

Co se týká mé značky, plánuji účast na pár větších jarmarcích a trzích. Mám v hlavně spoustu dalších nápadů na nové produkty, tak doufám že nějaké z nich stihnu letos realizovat a že se snad budou líbit.

A samozřejmě pak by bylo mým snem dostat moje produkty do nějakého obchůdku s českou tvorbou a vytvořit kolem má značky větší komunitu zákazníků.

Šitá tvorba Magdaleny alias Handmade by Antonka je veselá, barevná a plná vzorů

Magdaléna tvoří pod značkou Handmade by Antonka. Zajímá tě, kde se vzal mravenec, který Magdě dopochodoval až do loga? A kolik kabelek je dost kabelek a co se všemi ušitými kousky dělá? Přečti si náš druhý rozhovor s Magdou, která se k šití kabelek a handmade podnikání dostala – stejně jako Anežka – díky Bářiným kabelkovým kurzům.

žena v oranžových šatech drží kabelku, kterou ušila

Magdo, pověz nám pár slov o tvé značce. Jak jsi začínala? Odkud se vzal název tvé značky a proč máš v logu mravence?

Šiju pod značkou Handmade by Antonka. Nějakou dobu jsem vymýšlela logo i jméno a vlastně nápad vznikl od manžela a vychází z našeho společného příjmení. Řekl: „Když mě říkají Antoňáku, tak ty jsi vlastně Antonka.“ A v tu chvíli to tam bylo, prostě to cítíš, že je to to wau, co s tebou souzní. A pak už to bylo jednoduché, ANT je anglicky mravenec a vlastně se mi moc líbí, tak jsem si vytvořila vlastní logo v Canvě s mravencem a postavila na tom sítě a eshop už během prvního kurzu s Bárou „Šijeme dál“ na podzim 2021.

Od většiny „kabelkářek“ se odlišuji svojí extrovertní tvorbou – miluju barvy a obrázky, takže pod rukama mi neprojde nic jednobarevného a bez vzoru.

Jak ses dostala k tvoření a šití? Co tě baví nejvíc?

Asi tak jako většina holek jsem začala šít v době roušek, a jelikož mne to chytlo, tak jsem si začala postupně hledat různá videa a o šití se více zajímat. No a jednoho super dne jsem narazila na Báru, a pak se spustila jízda. Takže od prvního minikurzu, přes Báry všechny ostatní kurzy až po Mafiánky – jsem skalní fanoušek a vůbec se tím nebudu tajit 😀

A proč kabelky? Jsem kabelkoholička, mám celkem 5 párů bot, ale asi 100 kabelek. A jak mít doma v manželovo očích beztrestně dalších 200 kusů? No ty jsou přece na prodej. 😀

Hlavně mě baví ta svoboda při šití kabelek, když někde něco ujede, střihneš to menší apod, tak furt je to kabelka – u těch kabelek mi strašně vyhovuje ta volnost. A kombinace barev a látek jsou prostě nekonečné.

3 barevné kabelky

Na co ze své tvorby jsi nejvíc pyšná?

Na taštičku na mobil, která vznikla na přání mojí maminky. Bylo to na jaře 2022, kdy jsme začínali v Gangu a já se už odhodlávala i na něco jednoduššího podle svých střihů. A mamka mne poprosila, jestli bych vymyslela něco menšího, že když jde na procházku s pejskem, tak potřebuje tam dát jen mobil a klíč od branky. Díky tomu vznikl můj projekt, který se vlastně stal i mým „hitem“, je to můj nejprodávanější produkt, ale je zase pravda, že jej taky nejvíc šiju, protože není tolik náročný na čas 😀

7 barevných šitých kapsiček na mobil

Co ti na tvé cestě ke značce pomohlo a co bys doporučila ostatním holkám, kteří také přemýšlí, že by chtěly prodávat své šité produkty? 

Jedním slovem Bára a komunita, která okolo ní vznikla. Je pravda, že jsem nebyla z těch aktivnějších v rámci skupiny, ale to neznamená, že jsem nepozorovala všechny výtvory ostatních holek, naopak mne to motivovalo k akci. Když každý den vidíš, že další a další kabelky mají ušité, tak se kousneš a šiješ taky 😀

Rozhodně bych doporučila se toho nebát, pokud ženy nepůjdou do akce, tak nebude ani reakce. Jednoduchý zákon, který funguje všude. V dnešní moderní době je tisíce možností, jak něco prodat, ale je samozřejmě potřeba si to promyslet a zkoumat, zkoušet a nabírat zkušenosti. Ale jde to. Já měla například výhodu, že eshop i vše ostatní jsem si udělala sama, takže jsem nemusela mít „vysoké“ vstupní náklady a jen jsem si rozšířila živnost.

Na čem teď pracuješ, co letos plánuješ? 

Do léta jsem slíbila ušít spoustu kabelek pro dva charitativní projekty, které pravidelně zásobuji. Vlastně zhruba 30% mojí produkce jde právě na charitu. Každým dnem by mi měly dorazit natištěné obrázky na zakázku a začnu na tom pracovat, abych do půlky června jim to stihla odevzdat. A na léto určitě plánuji objet zase nějaké trhy jako loňský rok.

Jinak jsem si slíbila, že bych letos mohla došít všechny střihy od Báry, v tomhle jsem hrozná ostuda. Mám všechny kurzy i střihy, ale z jejích střihů jsem ušila ani ne polovinu, přestože mi pod strojem prošlo už přes 500 kabelek/tašek/batohů. Třeba kabelkobatoh z podzimu 2021 jsem šila poprvé v únoru 2023 😀

Děkujeme oběma ženám za zajímavé povídání 🙂 Prohlédni si jejich tvorbu na Facebooku a Instagramu.

Myška na niti:

https://www.facebook.com/myskananiti

https://www.instagram.com/myska_na_niti/

Handmade by Antonka:

https://www.facebook.com/handmadebyantonka

https://www.instagram.com/antonacicz/

Jak jsi na tom s kabelkama ty? Kolik jich doma máš? Taky stovku, jako Magdaléna? Je to radost, když si sladíme sukni s kabelkou, kterou jsme si samy ušily. 🙂

Napiš nám do komentáře, jestli tě láká začít prodávat svoje kabelky a rozvíjet svou značku a vydat se na cestu rukodělného podnikání. Neváhej se v naší facebookové skupině ptát, pokud bys potřebovala poradit.

Bára + Bára

Komentáře
  1. beruska.sk@seznam.cz napsal:

    Je to prča, já nikdy na kabelky nebyla, vždycky jsem byla líná to všechno přehazovat… No a teď mám vlastních kabelek asi 8 a 3 batohy(plus jeden ledvinkobatoh), z toho většinu jsem si šila sama a rozhodně nekončím. Nejlepší je právě to sladění s oblečním ev. botama(letníma balerínkama, který jsem si nějaký šila a letos plánuju další právě k nějaké kabelce 🙂 )

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.