Nejoblíbenější střihy na kabelky, batohy a pouzdra

oblíbené střihy na kabelky a batohy

Nedávno jsem sdílela v naší velké veřejné Fb skupině batoh, který jsem si šila podle střihu na batůžek Oskar, a zaujal mě pod ním jeden komentář. Že je vidět, že kovářova kobyla nechodí bosa. A já si uvědomila, že i když v podstatě nic jiného než svoje kabelky a batohy nenosím, vy to možná vůbec nevíte!

Kabelky a batohy šité podle mých střihů nosí celá naše rodina

Šít kabelky jsem začala už na gymplu vlastně z potřeby toho, že se mi nelíbily ty v obchodech (nezapadaly do mého příšerného metalovo-punkového stylu 😀 ). 

No, ze začátku to na chlubení nebylo, ale po čase jsem se vypracovala: jak v šití tak v normálnosti stylu. 😀

Znáte příběh mé značky? Vyprávěla jsem ho v jednom z úvodních dílů našeho podcastu pro švadlenky O šití a párání. Vznikla vlastně proto, že se mi nelíbila nabídka v obchodech, kožené tašky pro mě byly moc drahé, koženkové moc umělé a látkové nic nevydržely. Hledala jsem přírodní materiál, který je odolný, a objevila voskované plátno (které jsem dovážela z UK velkoobchodně, u nás se sehnat nedá).

A i když už zakázkově nešiju, svoje šitý kabelky z voskovaný bavlny nosím já i celá moje rodina pořád. A teď se k nim přidala i hromada dalších z dekoračních látek a kočárkovin. Díky kurzům, do kterých pro vás chystám střihy na kabelky, všecky je šiju hned dvakrát – a pak i používám.

Jaký je můj top kousek do města, který jsem si ušila?

Mám malé děti, proto mě nějčastěji potkáte s batohem. Nosím můj vínový prototypový kousek z kurzu Šijeme dál. Je to srdcová záležitost pro mě i pro vás: protože on je častým důvodem, proč ženy do kurzu naskakují. A je fakt skvělý. Vejde se mi tam i notebook, takže batoh vytahuju, když jezdím někam pracovat. Měla jsem ho i v Praze na natáčení Sama doma. 🙂

Pak nosím černý menší. Původně jsem ho chtěla zakázkově vyrábět, ale pro výrobu byl moc časově náročný a nebavilo mě to. Teď z něj teď vycházel střih pro batoh Magda, který šijem v pokročilých kurzech. Je to taková klasika, klasický střih, velká přední kapsa.Ten můj není tak veliký, takže do města bez dětí, nebo k doktorovi, super.

No a ještě mi chyběl hnědo/zrzavý, ten jsem si došila teď. Podle našeho střihu zdarma, který je tak univerzální, že podle něj ušijete batoh do města jako já, nebo z kočárkoviny na výlety (ten mimochodem nosím taky!). Chystala jsem se na něj dlouho. Sehnala jsem v secondhandu koženou bundu za 20kč a spojila ji se zbytky voskovaného plátna. A až na ten zip (nechápu co jsem si myslela, dát černý zip na hnedý batoh) je skvělý! 

Oblíbené střihy na kabelky? Ty, podle kterých ušiju hodně velké tašky:)

Kabelky používám teď hlavně na kočárek, jako velkou nosím kabelkobatoh (zase z kurzu Šijeme dál 😀, ale ona je fakt šikovná! ). Právě proto, že když jedu s kočárem, mám tašku na kočáru, když mám mimi v nosítku, můžu hodit kabelku na záda jako dočasný batoh.

Mám teda ještě i pěknou kabelku, kazový kus od Lamozy, ale tu teď moc nenosím, protože bez dětí nikam nechodím. Ale ta čeká.

A co střihy na malé kabelky?

Z malých kabelek jsem si zamilovala Britu, to je nový jarní střih a taková praktická klasika. Když jedu na nákup, na poštu… Když nebalím tunu příslušenství dětem. Ta mě nadchla hodně. Až tak hodně, že vystřídala doteď moji oblíbenou Olavu z Gangu. Když nad tím teď přemýšlím, měla bych je aspoň střídat :D, aby jí to nebylo líto.

Nečekané prvenství: střih na ledvinku

A pozor! Co je vůbec můj nejnošenější kousek? Ledvinka.

Holky si ji přály v klubu, tak jsem ji navrhovala s takovým lehkým pohrdáním, že kdo teď nosí ledvinku, že jo. Ale jak jsem ji ušila, už se mnou zůstala. Geniální. Volný ruce, nikde neplandá jako kabelky přes rameno. Na pískoviště geniální. Na nákupy s dětma (když jedem autem, ten nákup do ní nenarvu samozřejmě 😀 ).

Mám i svoji šitou peněženku, z látky s krejčovským metrem, aby mi ladila tematicky :). To mě na šití baví nejvíc: že si člověk ušije všechno na míru, velikostně i potiskem.

Taky jsem si šila tašku do porodnice, kufrobatohy na dovolenou přesně na rozměr do letadla, cestovní tašky na víkendy, dvouzipový pouzdro na hygienu… to bysme tu byli do rána :D.

Z příslušenství používám hlavně obal na notebook, který šijeme v Gangu. Mám i spoustu pouzder, to největší mi ladí s obalem na diář a s obalem na tablet (což je důležitý aspekt, který určitě chápete 🙂 ). Teď nově jsem si šila geniální vychytávku – obal na nosící šátek (holky které šátkují určitě pochopí moje nadšení, protože ta pětimetrová potvora se pořád všude tahá a válí… a přitom stačí jednoduchý obal a je klid. A ještě v něm mám i nosící vsadku do bundy, kterou jinak vždycky zapomenu doma. 

Ani na muže nezapomínám: střihy na pánské tašky a další kousky

Co nosí můj muž? Petr je hrdým nositelem všeho, co mu podstčím, už od gymplu. Nutno podotknout, že zezačátku musel trpět, protože ty první kousky…no… chudák. Nicméně si troufnu říct, že moje šití i pánských kousků je trošku dál a že už se teď nemá za co stydět ;). Nejvíc nosí ledvinku, když jde s dětma nebo na nákup, do města,… prostě na denní provoz. Má skvělou, přešívala jsem ji z mojí staré kabelky, kteoru jsem už nenosila. 

Dál nosí rolovací batoh, trošku upravený střih (mix batohu Magda a rolovacího, aby měl větší přední kapsu), protože do něj nacpe notebook nebo svačinu a plíny+náhradní oblečení (je přece na rodičáku on, takže to je teď jeho starost 🙂 ). 

Co je ale vtipný, obal na notebook nosí úplně první, který jsem mu kdy šila, na první notebook, který si koupil na vysoké. Fakt nechápu, že se ještě nerozpadnul :D, ale mám radost vždycky, když ho vytáhne. Je z dekoračky z Ikei, tenkrát byly hodně populární a hodně se z nich šilo. Podšívka je nějaký kepr z máminýho archivu a do výztuhy jsem dávala vatelin. Ale teda že by měl ten obal už 15 let, to bych mu nehádala.

Má i velkou tašku, tu nosíval dřív hlavně do práce, ale co je doma, spíš se na ni práší. Tu jsem pak  šila i zakázkově a Petr nosil první prototyp. Taky ji má už hezkých pár let.

Střihy na kabelky pro děti nesmí chybět

Holky jsou z kabelek nadšený. Hrají si s každou novou, kterou došiju. Ráda sleduju, jak je používají jinak než my. Jak do nich cpou plyšáky a panenky. 

Svoje mají malý kabelky. Myšková kabelka Lotta je vlastně kousek šitý holkám, lišku jsem šila neteři. Mají i zmenšenou Eiru a druhá má takovou improvizaci z pouzdra. 

Co ale používají hodně jsou cestovní tašky z klubu. Na víkendy k babičce jsou totiž nejlepší. Akorát velikost na všechny plyšáky a jak se nesou, že mají dospělácký kousek :D.

Mají i jeden batoh Oskar, který si pomalovaly fixama z Ikei. Když to teď tak píšu, tak myslím, že nutně budem letos na léto potřebovat ještě druhý kousek. Je super do lesa na sváču, na výlet se školkou, nebo i na kolo. Na čtyř/pětiletý zmenšuju na cca 80%.

A kde hřeším? Vlastním i kupované kousky, které nejsou šité podle mých střihů

Mám outdoorový batoh na výšlapy. Protože miluju vysoké hory, potřebuju opravdu spolehlivý a funkční batoh (a ten v domácích podmínkách z dostupných materiálů zkrátka neušiju).

A mám i jednu malou koženou kabelku na společenské události. Nosím ji ale už od vejšky jen málo, proto je pořád jako nová a proto ji pořád mám :D, i když bych ji ráda vyměnila za šitou (už bych si ji zvládla ze staré kožené bundy ušít). Akorát to teď nespěchá, protože naše nejmladší mě jentak do divadla nepustí.

Jaké jsou vaše oblíbené kousky šité podle mých střihů? Kterou kabelku, batoh či pouzdro nekvíc využíváte? Napište mi do komentáře.

Komentáře
  1. Eva napsal:

    Ahoj Baru,
    předně bych Ti chtěla poděkovat za to co pro nás děláš. Skvělá práce. A kterou kabelku mám od Tebe nejraději? Jsem u Tebe nováček. Mám teď v oblibě Britu a ty mám hned dvě. Díky Eva

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.