Prošitý rok 2023 aneb když vás ty nejdivočejší sny přerostou

Když nemůžeš, přidej”… tahle legendární Zátopkova slova můžou být dobrý sluha, ale taky dost zlý pán. Pokud člověk narazí na svoje limity, už to prostě dál nejde. Už není z čeho přidávat. Zátopek si navíc “jenom” běhal. Nezažil si vyčerpávající těhotenství, ten strašlivej výkon na konci, šestinedělní výkyvy, nulovej spánek, sžívání s tím novým pozemšťanem, tu obrovskou tíhu, kterou znají jen mámy a které se nic nevyrovná. A kterou nikdo nedocení. Protože když sis přála miminko, tak si nestěžuj.

(Pro kontext doporučuju přečíst ohlédnutí za rokem 2022.)

Šití je to nejlepší na světě, ale…

Loňský rok rozhodně nebyl růžovej. Ono nikdy nic není, i když to tak může vypadat. A když máte tu nejlepší práci, jste tak trochu workoholik a ještě je šití pro vás to nejlepší na světě, prostě se jí nemůžete vzdát. A skloubit práci s rodinou, která je s příchodem třetího mimča celá taková nejistá a každý si hledá svoje nový místo, zvyká si na novou situaci po svým… není fakt snadný.

Když vás ty nejdivočejší sny přerostou

Přála jsem si velkou firmu. Přála jsem si velkou rodinu. Přála jsem si nadchnout Česko do šití kabelek a vytvořit největší kabelkářskou komunitu. Přála jsem si šitím pomáhat dál. A taky jsem chtěla šicí deník :D.

A když si něco přeju, dokážu makat fakt tvrdě. Když nemůžeš, přidej… A ono se mi to všechno splnilo :). Jen to není taková idylka, jak jsem si představovala.

Dokázali jsme zorganizovat dva obří minikurzy zdarma (pro 7000+ nadšených švadlenek), dva běhy našeho legendárního kurzu Šijeme dál, který mění začátečnické kabelkářky v pokročilé machry. Dvakrát spustili pokročilý kurz Gang kabelkových závislaček, který je náročný a kde se kromě pokročilého šití učíme i další techniky nebo nahlédneme do úvodu ke kabelkovým přivýdělkům. 

batoh šitý v kurzu Šijeme dál
legendární rolovací batoh šijeme v začátečnickém kurzu Šijeme dál, další běh budeme spouštět na jaře

A protože jednou kabelkářka, navždy kabelkářka, pokračuje ještě klub Kabelkových mafiánek. Klasický klub se nám v loňském roce neosvědčil a s pomocí holek z mého týmu jsme ho letos celý překopaly, přidaly dalších 12 střihů a je to teď takový mutantík mezi kurzem a klubem. Zkrátka a dobře, tolik kabelkového šití nikde jinde nenajdete. A navíc v tak boží komunitě. To nejde nemilovat :).

Kabelka Gertuda z podzimního minikurzu se stala velkým hitem, jen během 4 dní v minikurzu se jich ušilo 1449 a další tisíce pak během následujících měsíců.

Nebýt na všechno sama

Zase se ukázalo, že to nejlepší, co mě potkalo, jsou ŽENY kolem mě. Už dávno totiž neplatí, že podnikatel = pán s kufříkem, co nepoctivě skrblí ty hromady zlata. Jen za letošní rok jsem pochopila, jak důležité je dát prostor ženám, jak úžasné vize mají, jak dokáží pomáhat, jak se umí propojit a společnými silami mění svět. A jak neuvěřitelně pracovité jsou, když vidí smysl ve své práci. A to je prostě nejvíc. 

Foto s mou mentorkou Ingrid

Jako moje mentorky (Sigrun a Ingrid Dach), které mi v těch nejnáročnějších chvílích dokázaly pomoct najít tu správnou cestu. I díky nim mám nové kamarádky podnikatelky, silné ženy, které tuhle horskou dráhu znají.

Foto se Sigrun a s Evčou, jednou z mých nejlepších kamarádek

Úplně nejdůležitější je mít ten nejlepší tým na světě. Moje pravá ruka Bára z lesita se ukázala jako neuvěřitelná pomoc, kdy v mých největších propadech dokázala převzít všechny procesy, které na venek nejsou vidět a je jich asi miliarda, a jen díky ní mohly všechny kurzy, kluby a minikurzy běžet tak, jako dřív.

 

Navíc se letos podařilo přitáhnout si do týmu Alču, která nejen že prošla všechny moje šicí kurzy, ale je skvělá virtuální asistentka, kterou znáte z e-mailů a která umí zázraky, je neuvěřitelně organizovaná a hlídá všechny moje zmatky. Tak doufám, že to s náma bude mít naše webařka Lucka mnohem snažší :).

Společná fotka s Alčou a Bárou, alias s tím nejlepším týmem, který o vás během kurzů pečuje 🙂 (Haha, všechny nosíme pěšinku ve vlasech na stejný straně 😀 )

A to jsme tu ještě nezmínili podcast O šití a párání! Společně s Luckou (kterou můžete znát jako nerdlenku) jsme loni i přes porodní pauzu natočily neuvěřitelných 26 epizod. A to jen díky Lucce. Bez ní by podcast už neexistoval, což by byla neuvěřitelná škoda! Tolik zajímavých rozhovorů a tolik plánů, které jsme ještě nezvládly uskutečnit, tolik hostů jsme ještě nestihly pozvat!

Nejdůležitější ženy v naší šicí komunitě

A ty nejdůležitější ženy kolem mě? To jste vy. I ty!

S každou ušitou kabelkou, našeným komentářem nebo sdílením vím, že tohle všechno má smysl. Že šitím se dá šířit radost. Že u šití dokážeme vypnout hlavu, zapomenout na starosti a nechat ruce tvořit. 

Vidět ženy v kurzech, jak se ze začátečníků mění v pokročilé kabelkářky a samy nemůžou uvěřit tomu, co všechno už zvládnou ušít, je ten nejkrásnější pocit na světě. Vím, jak v těch slabších chvikách chodí nakukovat do skupiny pro inspiraci, pro pobavení nebo pro povzbuzení. Když máte kolem sebe takhle krásnou komunitu, na nic nejste samy. A tohle je prostě boží :).

Co nejlepšího se letos v našem kabelkošicím světě událo

 • živá setkání s kurzistkami. Protože organizovat s malým miminkem víkendovou akci bylo už fakt nad moje síly, rozhodly jsme se pro komornější setkání u kávy nebo nad střihama

 • přes krátké pauzy jsme zvládly dál natáčet podcast, natočilo se 26 epizod a pozvání přijalo 10 hostů
 • v podzimním minikurzu se ušilo za 4 dny neuvěřitelých 1449 kabelek a další tisíce Getrud našily ženy pak později
 • nový vizuál, který jsem si moc dlouho přála. Vím, že se někomu líbil víc ten starý, ale se mnou už nerezonoval. Přála jsem si pro naši značku něco veselejšího, hravějšího a barevnějšího a z toho nového jsem úplně nadšená 🙂
 • i přes všechny komplikace jsme si vydupala Šicí deník. Chtěla jsem ho původně hlavně pro sebe a jako bonus pro holky z Gangu, ale nakonec jsem se rozhodla ho nabídnout i vám. Abych toho pak při rozesílání 500ks litovala 😀
 • byla jsem pozvaná do radia Blaník, abych náš projekt stručně představila v pořadu Zlaté české ručičky
 • dostala jsem malou žehličku a hodlám ji začít používat 🙂
 • s Bárou jsme daly dokupy adventní kalendář se šitými ozdobami, abychom měly drobné vánoční dárečky, ozdobičky nebo visačky na dárky a mohly šít taky něco jiného než kabelky
 • taky jsme ze Šijeme kabelky udělaly oficiální firmu se vším všudy. Tenhle velkej krok jsem obrečela, protože stoupnout si z punkové pozice živnostníka do zodpovědné pozice ředitelky firmy už je něco, na co jsem nebyla úplně připravená. Navíc kdy jindy, když ne měsíc před porodem 😀
 • začaly jsme spolupracovat s eshopem Evulka.eu a z vašich nadšených zpráv usuzuju, že v tom letos musíme rozhodně pokračovat!
 • naskočila jsem do mastermindu k úžasné Ingrid Dach a seznámila se s tolika inspirativními ženami!
 • tašku do porodnice jsem došila týden před porodem 😀
 • byly jsme pozvaný na vyhlašováni podcastu roku a poprvé jsem se viděla s Luckou
 • spustily jsme novou verzi klubu Mafiánek, který nám sedí líp a bude nám lépe vyhovovat. Do nového roku s námi jde přes 400 Mafiánek :), a to už je pořádná skupina!

Prošitý rok 2023 v číslech

 • 26 epizod podcastu
 • 7600 zhlédnutí nejúspěšnější epizody podcastu O šití a párání – s hostem Petrou Plemlouvou z Unuo
 • 11500 nadšených švadlenek ve skupině na FB
 • 4200 švadlenek na Instagramu
 • 195 příspěvků na IG (a obdobný počet na Facebooku a další desítky v minikurzech)
 • 10700 švadlenek se dohromady zúčastnilo 2 minikurzů zdarma
 • rekordních 1400 ušitých kabelek Gertruda v podzimním minikurzu během 4 dnů – a další tisíce Gertrud ušitých po minikurzu
 • 8 článků na blogu
 • 530 šicích deníků, které jsme se sestrou rozesílaly 14 dní v kuse 
 • 13 nových videonávodů na kabelky, batohy, peněženky, obaly, organizéry, ozdoby…
Batoh Thor z kabelkového klubu Mafiánek byl posledním loňských projektem, který jsme šily.

Nejpopulárnější posty v loňském roce:

 1. když se narodila třetí dcerka
 2. když jsme s mužem slavili výročí
 3. a když jsem mluvila o tom, že nezáleží na známkách ve škole, ale hlavně na nás samotných: co nás zajímá, nadchne a v čem jsme dobré. Třeba v šití, že jo!

Co se loni nepovedlo

 • dostatečně odpočívat a hlídat si hranice
 • odeslat všechny deníky s nálepkama napoprvé správně
 • vymyslet ten tajný projekt, který prostě musíme dorazit příští rok
 • natočit obecný kurz o šití, který už mám druhý rok v plánu :D. tak zase za rok!
 • letěla jsem do Curychu na setkání velkých podnikatelek, abych si uvědomila, že tam mezi ně ještě nepatřím. Že je mi nejlíp doma s rodinou. Nebo s váma a za šicím strojem
 • vyhrát podcast roku 😀
Tihle tři lumpové mi dali letos zabrat víc, než jsem čekala.

Jaké máme šicí plány na letošek

 • zvolnit a věnovat se víc mému milovanému klubu Mafiánek 🙂
 • šít kabelky ještě víc, než kdy dřv! 
 • dodělat nový web, zpřehlednit ho, aby nás lépe reprezentoval i navenek
 • tajný projekt, který rozšíří šití zase dál
 • propojit se s konkrétní neziskovkou a šitím pomáhat zase víc a víc
 • navázat spolupráce napříč dalšími obory, abychom mohly svoje kabelky ještě víc a zajímavěji vylepšovat
 • najít partnery, ambasadory, fotografy, rozšířit a navázat nové spolupráce, aby se vám naše komunita ještě víc vyplatila
 • dostat šití do médií, protože tohle řemeslo si rozhodně zaslouží být vidět
 • natočit obecný kurz o šití, aby se k nám mohly připojit i úplně začátečnice, které mají ze stroje zbytečný strach (a ten my rozprášíme jedna dvě! )

Zkrátka a dobře, pořád je na čem makat, pořád máme spoustu projektů, střihů i plánů, které pro vás chystáme a doufáme, že se nám letos podaří uskutečnit aspoň něco!

Díky za to, že šijete s náma 🙂

Bára M.

Tuhle fotku sem musím dát :D, na konferenci byl totiž dresscode červené šaty. Tak jsem si je jako každá správná švadlenka musela ušít. Podle Unuo střihu Italiano, samořejmě ;). Holky se hodně ptaly, jak to nakonec dopadlo, tak tady je máte. V červené mě totiž pravděpodoně už nikdy jindy neuvidíte :D. A všimněte si těch nálepek na mobilu! Mám je tam od července a jsou pořád jako nový 😀 (což mě celkem překvapilo, že jsou tak odolný)
Komentáře
 1. Viktoriya Fodorova napsal:

  Dobrý den Barunko,jste Neuvěřitelně úžasná ♥️moc šikovná, Chtěla bych od celého svého ❤️ Vám Moc Poděkovat, šíjete nádherné kabelky a batohy,a Díky Vám to zvládla i já,úplný začátečník.Jeste jednou Moc Děkuji,a přeji ať se Vám vše co si budete přát ať se splní💐jste Nejlepší

 2. Božena napsal:

  Milá Báro, jsi neuvěřitelná žena,která si jde za svým cílem. Miluji tvoje je videa při šití kabelek ,batohů,tašek,pouzder atd.
  Nikdy bych nevěřila,že budu schopná ušít takovou věc jako je kabelka nebo batoh. Nešila jsem na zakázku, ale jen pro rodinu a vidět vždy radost v těch očích tak to je nejvíc.Jsem moc ráda za to ,že jsi nám ukázala,jaké má člověk možnosti. A také za tvou pozitivitu a hlavně příval energie, kterou nám dáváš. Moc moc děkuji❤️❤️❤️

 3. Marie napsal:

  Milá Báro, snad nevadí, že si zachovám tykání z kurzu 🙂 , jsi velice inspirativní a úžasně energická žena, kam na to chodíš? Já stejně jako Ty maminka tří holčiček se momentálně ploužím a hledám sílu do každého dne a je to velmi náročné. Ale po přečtení Tvého shrnujícího článku si říkám, že nic není nemožné. Jsem stále a věčný šicí začátečník, ale některé kabelky jsem s Tebou zvládla ušít a moc ráda bych pokročila dál, tak snad se zadaří, protože té radosti z vlastních ušitých (nebo v mém případě ještě uháčkovaných nebo upečených) produktů se nic nevyrovná. Otázka zní, jak to dělat, aby člověk dělal, co ho baví a naplňuje, ale na druhou stranu se totálně nevyčerpal a nevyhořel, s tím totiž velmi bojuju. A tak přeju Tobě i sobě hodně sil a energie do nového roku a to ostatní, co pokulhává přijde jako vedlejší produkt radosti a nadšení pro věc a poučení se z vlastních chyb. Snad. Takže ještě jednou díky, Baru!!!!

 4. Alča napsal:

  Milá Báro, děkuju za to, co děláš. Jsem šťastná, že jsem objevila kurz Ušij si podzimní kabelku, pokračovala v Šijeme dál a nakonec naskočila do Mafiánek. Vždycky jsem byla puntičkář, pořád pářu a nejspíš už jiná nebudu, nicméně líbí se mi Tvoje věta, že u kabelek nic není špatně. A o tom to všechno je. I v životě. Loňský rok mi ukázal, že v životě záleží jen na tom, aby byl člověk spokojený především sám se sebou, co udělám pro sebe, to mě posune dál a hlavně nabije energií, kterou můžu posílat do okolí.
  Těším se na další kabelky, že ušiju ty předchozí a můj cíl pro tento rok je začít kabelky prodávat, ať se zhodnotím a vydělám si na nový rovnosteh 🥰
  Hodně sil a zdraví všem nadšeným ženám!

 5. Liana Cihelková napsal:

  Milá Báro, i já musím připojit svůj obdivný komentář. Díky Tobě jsem objevila úplně nový svět, naučila se spoustu nových věcí a našla koníček, který má smysl. Jsem ráda, že mohu být součástí komunity žen, které jsou stejně nadšené z toho, co dělají. Obdivuji, co všechno jsi za poslední rok dokázala, a smekám. A moc se těším na to, co přijde v tomto roce, s nadšením očekávám každý nový střih, každé nové video i příspěvky na IG. Tvá videa jsou skvělá a dokáží nejen naučit, ale také motivovat a povzbuzovat. Moc děkuji a přeji hodně štěstí a sil v tomto roce.

 6. Jitka Janoušková napsal:

  Milá Báro, i já ,jako mé kologyně, ti chci poděkovat za tvoji práci a tím i radost , kterou rozdáváš.Dříve jsem šila, ale spíš , když byli děti malý nebo co bylo potřeba. A abych se přiznala , k šití kabelek jsem přišla, jak se říká jak slepej k houslím, když moje starší dcera objevila tvůj kurz na ušití batohu Oskar a řekla mami zkusíme to. A zkusily. A výsledek byl , že mě šití tak pohltilo , že jsem pokračovala v tvých kurzech dál , no prostě úžasný..( před nějakým časem by mě to ani nenapadlo, že budu umět ušít , takové krásné věci, které nás učíš) A dokonce mi manžel dělá malou dílničku, abych měla své šicí království. Proto ještě jednou Baru děkuji a budu se ráda učit a taky relaxovat s tebou a se všemi nadšenkyněmi šití dál. Přeji všem v novém roce štěstí, zdraví ,lásku a samozřejmě hodně šících úspěchů.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.