Jak vyfotit kabelku

tipy pro začátečníky, jak vyfotit kabelku

Chceš se pochlubit na Facebooku nebo Instagramu svou nově ušitou kabelkou, ale pořád se ti nedaří hezky ji nafotit? Naživo je tvoje kabelka fakt krásná, ale na fotce to prostě není ono.

Zajímá tě, jak to ti lidi dělají, že jejich fotky pokaždé vypadají tak dobře?

Jednoduché tipy, jak fotit kabelky a batohy

  Připravily jsme pro tebe pár jednoduchých tipů, které ti s focením pomůžou.

  Nejsme žádné velké fotografky (i my samy se ve focení dál vzděláváme), ale přece jen jsme už svoje produkty mockrát fotily a něčemu se přiučily. Naše fotky jsou amatérské, šetřete prosím kritikou 😊.

  Různé fígle a tipy využiješ, ať už kabelky fotíš na prodej anebo jen pro radost, když je chceš ukázat holkám na sítích či poslat fotku kamarádce.

  Dobrá zpráva je, že kabelka se dá hezky a zajímavě nafotit i mobilem s foťákem, který už doma máš.

  focení kabelky
  kabelka focená v přirozeném světle

  NEŽ ZAČNEŠ FOTIT

  • Očisti dobře čočku foťáku. Bývá fakt upatlaná a fotky pak jsou tmavé, neostré.
  • Ověř si, že fotíš na vysoké rozlišení (kdo se nevyzná podobně jako my, požádejte o pomoc muže nebo děti – ty mají často skvělý přehled, co se moderních technologií týká).
  • Očisti si kabelku od nitek a drobných nečistot. Na fotkách bývá vidět každé smítko.
  • Nachystej si předem vše potřebné pro focení, ať se pak nezdržuješ.

  FOTÍME

  FLATLAY FOTO

  Cože to vlastně je? Flatlay je fotka produktu focená seshora, na nějakém podkladu. Pro fotící začátečníky je to skvělý způsob, nenáročný na technické vybavení.

  Pojďme se na to podívat blíž:

  Podklad – hraje velkou roli. Pokud chceme, aby náš focený produkt hezky vynikl, je dobré zvolit jednoduchý, jednobarevný, světlý podklad. Zkušení fotografové si mohou s podkladem víc pohrát, ale jako začátečníci se raději držme při zemi.

  flatlay foto kabelky

  Jaký podklad můžeme použít?

  • Pokud doma nic nemáš a nechceš kupovat, zkus fotit na podlaze. Koberec většinou moc vhodný není, lepší je světlá podlaha. Fotit můžeš i na stole se světlou deskou – abys to vyfotila hezky shora, budeš muset vylézt na židli.
  • Jako podklad ti může posloužit světlá látka (pro začátek ji zvol bez vzoru). Pozor na sklady, ty vyžehli (pokud nechceš úmyslně využít zmačkaný efekt, jako třeba u lnu).
  • Kup v papírnictví pár velkých bílých / světlých kartonů, velikost aspoň A1. Použít můžeš taky velký plakát – otoč ho bílou stranou nahoru. Nebo si rovnou pořiď fotografické plátno.
  • V hobby marketu si kup světlou desku nebo požádej muže, ať ti ji stluče. Šikovné ženy zvládnou i samy 😊. Můžeš si ji natřít na bílo (nebo jinou světlou barvou).
  focení kabelky s doplňky

  Světlo pro začátek můžeš fotit s přirozeným světlem, dopoledne či zkraje odpoledne. Nefotíme na přímém slunci, ani zatažená obloha není vhodná. (Jo, v zimě je to focení o dost náročnější). Dej si podklad někam k oknu, roztáhni závěsy a záclony.

  TIP: z druhé strany (naproti oknu) opři kolmo na podklad bílou desku / karton, ať se světlo hezky odráží.

  Focení flatlay fotky

  Různé proprietky – naskládej kolem kabelky rozmanité drobnosti: květy, rtěnky, citróny, diář s tužkou apod. Fantazii se meze nekladou, můžeš si pohrát s barvami, aby to hezky ladilo s tvou kabelkou. U kabelek dobře vypadá oblečení (svetr, kabátek, boty, šátek apod.).

  Místo typické katalogové fotky typu „kabelka na bílém podkladu“ si zkus někdy pohrát s doplňky a proprietami, které pomohou vzbudit emoce a vyprávět příběh.

  kabelka na flatlay fotce s proprietami

  POVĚŠENÁ KABELKA

  Kabelku pověs – na věšák, na větev apod. Dej si pozor na pozadí, aby nerušilo. Ideální pro začátečníka je nenápadné světlé či jednoduché pozadí, na kterém kabelka dobře vynikne. (Pokud fotíš světlounkou kabelku, zvol raději tmavší pozadí, třeba dřevo – se světlým by splynula.)

  Když přehodíš kabelku přes strakaté křeslo, vedle kterého kouká stolek, může to snadno působit rušivě. Kabelka se v záplavě věcí ztrácí.

  Také si dej pozor na světlo, platí podobná pravidla jako u flatlay fotek. Vystačíš si s přirozeným světlem, pomoct si můžeš přisvícením fotografickými softbox světly.

  focení pověšených kabelek

  KABELKA VYFOCENÁ NA POSTAVĚ

  Vyfoť kabelku na postavě. Tak nejlépe vynikne její velikost i to, jak ti sluší. Jestli se nerada fotíš tak jako já, požádej kamarádku, ať ti dělá modelku.

  Hezky vypadají i fotky, kde kabelku držíš v ruce a ani nemusí být vidět obličej.

  Zkus fotit na procházce, v přírodě či ve městě. Dej si pozor na světlo, ostré slunce nebo naopak zatažená obloha nejsou nejlepší. Moc hezké, měkké světlo bývá v tzv. zlatou hodinku, to je asi hodinu po východu slunce nebo hodinu před jeho západem.

  Zvol takové oblečení, které se s kabelkou nebude tlouct. Určitě nic nezkazíš jednoduchým oděvem, na kterém tvoje kabelka nebo batoh hezky vynikne. A když se ti podaří sladit kabelku nejen s oděvem, ale i s doplňky, bude výsledek perfektní.

  Focení kabelky a batohu na postavě

  TIP: Na mobilu si vyhledej mód „portrét“. (Je to dneska už docela běžný mód, mrkni se, jestli ho tvůj mobil taky má). Díky němu snadno dosáhneš efektu rozmazaného pozadí: postava s kabelkou v popředí je ostrá, pozadí za ní je rozmazané. Chce to trochu cviku, ale rozhodně to stojí za vyzkoušení.

  Focení kabelky mobilem v módu portrét

  SVĚTLO

  Už jsi asi pochopila, jak moc důležité při focení světlo je.  Můžeš využít různé typy světla:

  Přirozené světlo – nejjednodušší; vystačí ti, pokud kabelky fotíš jen pro radost

  Ringlight – kruhové světlo, investice od cca 500 Kč výš (není to ideální řešení, ale v nouzi ti poslouží – hlavně pokud nechceš investovat do softbox světel).

  Osvětlení s rozptylem světla (softboxy) – vyšší investice, jako fotící začátečník je nepotřebuješ. Ty si doma můžeš pomoct lampičkami s bílým světlem.

  Focení kabelky na bílém pozadí

  ÚPRAVA FOTEK

  S fotkami je dobré dále pracovat. My je většinou zesvětlujeme a podle potřeby ořízneme. Do mobilu si stáhni některou z aplikací pro úpravu fotek – spousta z nich má verzi zdarma.

  Co můžeš vyzkoušet za aplikace do mobilu:

  Snapseed (pro iOS i Android),

  Polarr (pro iOS i Android),

  Lightroom (pro iOS i Android),

  InShot (iOS i Android; určen primárně pro úpravu videí, ale má i fajn editor fotek)

  Canva – tady si pohraj s grafikou

  Pokud potřebuješ odstranit pozadí, zkus to tady: https://www.remove.bg/

  Jaké aplikace bys doporučila holkám (začátečnicím) ty?

  A NENÍ TO MOC SLOŽITÉ…?

  Zdá se ti to nějak náročné? Neboj, s trochou cviku ti focení zabere jen pár minut: vyndáš pozadí, našteluješ kabelku, očistíš čočku foťáku, cvakneš, zesvětlíš, ořízneš. Fakt to není tak velká věda.

  DALŠÍ TIPY NA FOCENÍ

  Máš už s focením produktů a hlavně kabelek nějaké zkušenosti? Co bys poradila začátečníkům ty? Napiš nám svoje tipy do komentáře, ať můžeme náš článek rozšířit o další rady přímo od „našich“ švadlenek.

  Bára a Bára

  Komentáře

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.