“Limity jsou jen ve tvojí hlavě” říkává moje islandská mentorka Sigrun a letos jsem doopravdy pochopila, co přesně to znamená. A taky že moje hlava je pořád dost omezená a moje fantazie nedostatečná. Dokážeš si představit, že cokoliv, co si vymyslíš, se stane skutečností? Já po letošním roce docela jo.
Když jsem vloni v červenci (2021) kupovala svůj první zahraniční bysnysovej kurz, netušila jsem, jak moc mi změní život. A co všechno se mi splní. Za půl roku, za rok, za rok a půl.
Už nešiju kabelky na zakázku, vytvořila jsem si svoji vysněnou komunitu kabelkářek, který stejně jako tehdy mě pohltilo šití kabelek a batohů. Už nejsem vyhořelá máma na rodičovské „dovolené“, jsem podnikatelka na plný úvazek, která živí celou rodinu a pomyslné rodičovské žezlo jsem předala svému muži, který je doma s dětmi (a který se kvůli mému snu vzdal své architektonické kariéry).
Poprvý v životě vnímám, že jsem v něčem dobrá a co dělám, má obrovský smysl. Už nejsem na podnikání sama, mám úžasný tým, který mi se značkou Šijeme kabelky pomáhá a já se tak můžu věnovat tomu, v čem jsem nejlepší. Tvorbě nových návodů a střihů na kabelky, batohy, cestovní tašky, peněženky, pouzdra, organizéry, obaly na notebooky apod.
V tomhle článku vám nasdílím všechno, co se za celý rok událo. A že to panečku byla velká hromada ušitých kabelek a batohů :).
Vloni jsem vytvořila teď už ikonický kurz Šijeme dál. Letos v lednu jsme na něj poprvé spustily navazující kurz Gang kabelkových závislaček. Jako intenzivní kurz pro opravdové kabelkové fajnšmekry, kteří si chtějí rozšířit kabelkové knowhow ještě o pár úrovní dál. Kteří třeba zvažují si prodejem kabelek přivydělat. Kteří chtějí svoje šití vylepšit o nové frajeřinky. Které úvodní kurz dostatečně neuspokojil :).
Součástí Gangu byla i první víkendová akce, kde jsme se s holkama potkaly a celý víkend nemluvily o ničem jiném než o kabelkách :D. Dopadlo to nakonec tak, že jsme se vydaly na průzkum netkaných textilií do stavebnin. V červenci se povedlo rozjet i druhý ročník Gangu a i druhá víkendovka vytvořila spoustu nových přátelství. Tyhle nezapomenutelné živé akce příští rok nebudu schopná zopakovat a tahle první setkání budou pro mě navždycky výjimečná.
A protože jak člověk jednou se šitím kabelek začne, nemůže přestat. Tuhle cestovní tašku jsme ještě nešily a tenhle střih by se hodil kamarádce, proto bylo potřeba vytvořit další program, kde se budeme moci s absolventy scházet a pokračovat v šití. Protože já už ale kapacitně další kurzy vést nezvládám, vytvořily jsme klubový koncept Kabelkových Mafiánek, který vede moje pravá ruka Bára. A ten název už mluví za všechno :D. První rok jedeme experimentálně a spousta věcí bude potřeba doladit, ale tolik nových střihů!
Hodně humorná situace nastala, když mi na jaře volala Česká televize. Že si přejí mluvit o kabelkách. V pořadu Sama doma. Naživo! Ehm… taky jste si vždycky říkaly, jaký by to asi bylo, kdyby vám zavolali z televize a poprosili vás, ať jim popovídáte o vašem největším koníčku? Tak pozor na to, co si přejete 😀 .
Nejvíc jste se mě stejně ptaly na to, jak na mě televize přišla. A to není žádné tajemství. V prosinci loňského roku jsem totiž sebrala všechnu odvahu, kterou mám, zvedla telefon a zavolala jsem Šárce Rooya Jiřičné, mentorce rukodělců a hlavně ženě, které u nás dokázala vybudovat korálkové impérium neuvěřitelných rozměrů, jestli by mi pomohla lépe uchopit rukodělný aspekt celého mého podnikání a rozšířit ho za hranice mé bubliny a zviditelnit se i jinde. Kde všude má Šárka kontakty nebo co všechno dokáže domluvit, jsem fakt netušila.
Takže jsem takhle jednoho středečního dne vyrazila poprvé sama vlakem do Prahy (a bez dětí!), s obrovskou IKEA taškou plnou mých kabelek na ukázku a samozřejmě s diagnózou “máte angínu a odpočívejte” :D. Celé natáčení byl úžasný zážitek a mluvit v televizi o své vášni, to je opravdický splněný sen. Za těch 8hodin ve vlaku to stálo, angínu jsem pak ale doléčovala několik týdnů.
Když k nám na jaře přilítly zprávy o válce na Ukrajině, hodně mě to vzalo (koho taky ne, že?). Pocity úzkostí zažíval snad každý z nás. Nevěděla jsem, jak na situaci reagovat, nakonec jsem ale usoudila, že nechci být zavřená doma, tiše truchlit, ale chci jít do akce. Během víkendu jsme s mojí asistentkou vytvořily charitativní akci na prodej střihů. 100% výtěžku jsem poslala Člověku v tísni na pomoc Ukrajině. Že se ale moje komunita spojí a společnými silami vybereme za pár týdnů 117 000kč, netušil asi nikdo.
Důležitou věcí, kterou jsem kolem sebe vnímala, bylo odreagování se od černých myšlenek. Myslím, že dlouhodobě se utápět v pocitech ohledně situace, se kterou reálně nic nezmůžeme, nikomu neprospívá (i když je mi strašně líto, co se tam děje, víc než poslat finanční pomoc, hmotnou pomoc a poskytnout ubytování dvěma rodinám jsem v danou chvíli ve své pozici nedokázala). Co naší psychice ale prospívá, je naopak zaměstnat ruce a chvíli tvořit.
Spojila jsem se proto přímo s organizacemi a nabídla šitou hmotnou pomoc. Se ženami jsme šily nejdříve batůžky dobrovolníkům na hranicích, do kterých jim byly baleny výslužky. Později se ozvala brněnská Vesna, která poptávala látkové tašky, které unesou těžký proviant, který si uprchlíci odnáší. Navíc uprchlické ženy potěší, když vidí, že na ně skutečně myslíme, a ručně šité tašky mohly používat opakovaně. Vyrobily se stovky tašek a já jsem doteď nesmírně vděčná za každou tašku, která byla pro uprchlíky v nouzi s láskou ušitá.
Když moje mentorka Sigrun přišla s miniprogramem, kde nám vysvětlí principy podcastování, řekla jsem si: Haha. Podcast není pro mě, neumím mluvit (moje slovní zásoba se rovná úrovni asi pětiletého dítěte), neumím artikulovat, nemám řečnický styl a vlastně ani nemám témata – co chcete o šití říkat, že jo?
Když jsem pak za 14 dní zoufale obepisovala svoje online šicí kamarádky s prosbou o první rozhovory – Zdenku, napsala jsem taky Lucce Nerdlence. A Lucčina drzá odpověď 😀 mi vyrazila dech. “Nechceš být podcastový duo? O šicím podcastu sním už roky!” . Moje ego to nejdřív těžce neslo, jenže teď už vím, že to bylo nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohla udělat.
První epizoda vyšla 14 dní od první zprávy, kterou jsem Lucce psala, skočily jsme do toho po hlavě. A staly se z nás nejlepší kamarádky. Experiment podcast, který začal jako “proč ne”, nás obě uchvátil natolik, že vlastně celý týdny neřešíme nic jinýho. Ano, jsme na začátku a rozhodně tam máme prostor pro vylepšení, jsem ale neskutečně vděčná, že jsem tenkrát Lucku oslovila a že do toho šla se mnou. Bez ní bych podcastovaní zabalila hned po druhé epizodě. Za natočením jednoho dílu podcastu je totiž tolik práce, která není vidět a v jednom člověku se snad ani nedá zvládnout.
Protože moje plány se rozrůstají každým dnem do nekonečných rozměrů, musela jsem si v létě připustit, že na to prostě už sama nestačím a potřebuji pomoc. S webem a emaily mi už pomáhá Lucka a Danča, ale začala jsem pociťovat, že k sobě potřebuji někoho z oboru. Někoho, kdo se v šití vyzná. A kdo se taky vyzná na sociálních sítích.
Jenže jak se takový ideální člověk hledá? Odsouvá se to na neurčito s tím, že se to vyřeší samo.
A ono jo. Když Inka s Bárou Morávkovou pořádaly brněnský sraz podnikatelek, zvaný odborně networking, nemohla jsem si ho nechat ujít. Protože kontakty jsou pro podnikání ohromně důležité. A taky se ukázalo, že taková setkání mohou být osudová :).
Jako totální neználek jsem zasedla do kavárny mezi asi dvacet podnikatelek, které narozdíl ode mě, vypadaly, že ví, co přesně v podnikání dělají, jsou krásné a sebevědomé. A pak jsem tam byla já. Ujala se mě Bára. Asi ze mě sálalo zoufalství (taky po 5 letech ve společnosti a bez dětí, to udělá svoje), pozvala mě k sobě ke stolečku a bylo to. Už jsme se virtuálně znaly, pomáhala mi tenkrát s přípravou na pořad Sama doma, kde byla o den dřív a všechny svoje zkušenosti mi detailně popsala, abych se bála o něco míň. A já si až doma uvědomila, že přesně takovou Báru hledám. Bára šije. A lektoruje o Instagramu, je tedy na sítích jako doma. Sepsala jsem dvoustránkový dokument o tom, jak jsem “úžasná” a jak fungují Šijeme kabelky a bez jakýhokolik varování to Báře poslala. A světe div se, v srpnu jsme si plácly. Další nejlepší rozhodnutí – mít totiž pravou ruku je neskutečná úleva.
A teď se pobavíme na můj účet. Nebudeme mluvit o covidovém testu. Ale o tom druhém :D. V den podpisu smlouvy s Bárou jsem totiž pocítila první ranní nevolnost a bylo to. Odpoledne jsem už věděla, že Báru budu příští rok potřebovat ještě o něco víc, než jsem myslela. Bára má sama tři děti a úspěšně podniká, je tak jedna z mála, která s klidem prohlásila, že jako co, že to zvládneme.
Bářina zkušebka se tak nesla v duchu mých šílených nevolností a výkyvů nálad, neuvěřitelný únavy a navíc přirozené neschopnosti zadávat úkoly (za to ale těhotenství nemohlo :D). Jestli ale Bára ustála tohle, zvládneme už společně všechno!
Největší výzva nás ale čeká příští jaro, kdy se má naše třetí princezna narodit. Mám v hlavě už dlouho nastaveno, že moje děti nejsou výmluva, abych se vzdala svých snů. Jsou důvod proto, abych byla tou nejlepší verzí sebe sama. A velkou součástí mě je i moje podnikání. Chci být svým dcerám příkladem a ukázat jim, že když si za něčím paličatě jdou a makají na tom, může se jim splnit všechno, co si jen budou přát. Že nemusí být (finančně) závislé na svých partnerech, nemusí se trápit při studiích v laboratoři (jako já). Můžou. Ale nemusí.
Kdysi jsem měla takové přání. Které bylo ale tak nereálné, že jsem ho úplně vytěsnila. Jenže….
Přání se plní. Když jim jdeme naproti.
Po narození první dcery jsem všechen svůj volný čas (hodinu denně 😀 ) investovala do budování své kabelkové značky. Štvalo mě, že můj muž si může budovat svoji kariéru a dělat věci, které ho baví a dávají smysl pro jeho budoucnost. A já nemůžu. Výchova dětí je samozřejmě důležitá, vnímám svoje děti jako poslání a uvědomuju si, jak důležitý je čas, který s nimi trávím. Nemyslím si ale, že by to mělo být na úkor mé vlastní spokojenosti, mé seberalizace a že bych po narození dětí měla všechny svoje koníčky zamknout hluboko do skříně a jenom vařit, prát a uklízet. Už tehdy jsem si říkala, že svou kabelkovou značku rozjedu tak, že když se mi narodí druhé dítě, půjde na rodičovskou můj muž.
Nedopadlo to přesně takhle. Kabelková značka skončila, už se věnuji jen kurzům. Můj muž odešel na rodičák, až když druhá dcera oslavila první rok. Ale víte co? I to se počítá. Splnilo se to.
S čím jsme ale nepočítali, byl fakt, jak se promění celá rodinná situace. Já mám teď zodpovědnost na všechny finance. A můj muž se musel naučit vařit, musel pochopit, jak se oblékají punčocháče a který legínky jsou merino a který sváteční. Musel se naučit plést copánek a musela jsem mu ušít kolovou sukni, protože bez ní se v princeznovském domě prostě neobejde. Naše rodina je teď ale bez frustrací, které jsem na rodičáku zažívala já. Díky mojí relativně volné pracovní době si teď děti střídáme podle potřeby, aby k tak silným emočním výkyvům nedocházelo. Můj muž se stíhá věnovat i svým koníčkům – práci se dřevem, malování a rekonstrukci našeho stoletého domu.
Do naší rodiny přišel perfektní balanc, který jsme tak dlouho hledali a za který jsem neskutečně vděčná. Opravdu upřímně každý den vstávám a ulehám s pocitem největší vděčnosti, protože vím, že tohle není samozřejmost. Ale taky vím, že to není zadarmo, a taky to není vždycky takhle sluníčkové. Je to ale naše odpovědnost za naše rozhodnutí.
Ten největší aha moment z celého roku přišel letos v září. Je krize, kurzy se neprodávají, všechno zdražuje. Já jsem nešťastná z ranních nevolností, neživím už jen svoji rodinu, ale i svoje zaměstnance. Moje sebevědomí se hodně otřáslo. Ta nejistota s člověkem dokáže pěkně zacloumat. Na radu mojí mentorky jsem se rozhodla zeptat svých absolventek, co pro ně moje kurzy znamenají a co se u nich třeba i díky mým kurzům změnilo. Nečekala jsem víc, než že mají zábavného koníčka nebo že se mají kde zašívat od dětí.
Odpovědi holek mi ale vyrazily dech. Ukázalo se, že šití (nebo jakékoliv ruční práce) jim pomáhá překonat náročné chvíle, které život přináší. Že šitím se dokážeme odreagovat po těžkém dni v práci. Můžeme se znovu cítit užitečné po tom, co jako důchodkyně už nemáme práci a jakýsi smysl se z našeho života pomalu vytrácí. Nebo když přijde zákeřná nemoc, není lepšího léku než zasednout ke stroji a udělat si radost novou kabelkou. Na chvíli zapomenout na realitu a ponořit se do světa krásných látek. Tím, že zvládneme těžký návod na kabelku dokončit, se posouváme dál a dokazujeme si, že na to máme. Naše sebevědomí roste. Máme radost, když nám kabelky chválí okolí. A radost je to nejdůležitější. Tu totiž můžeme zase šířit dál.
Moje podnikání tak dostalo úplně nový směr. Pochopila jsem, že opravdu dokážu dělat svět radostnější prostřednictvím šití kabelek. Že šířit radost z tvoření je moje poslání.
Zkrátka a dobře, tenhle neuvěřitelnej rok si budu navždycky pamatovat.
Nikdy bych to ale nedokázala bez vás a kabelek, který se mnou šijete. Každá nadšená fotka ušité kabelky, každý komentář nebo koupený střih mi dodávají tolik potřebnou energii pokračovat dál a vymýšlet pro vás nové a nové střihy.
Moc vám všem děkuju za podporu a těším se, co všechno společně zvládneme vymyslet příští rok!
Mějte se krásně a ať se i vám plní i ty nejdivočejší sny. Nebojte se si přát. A dělejte si radost.
Vaše Bára